Double Row 375D / 372A Inch Tapered Roller Bearing Size Chart
Wuxi FSK Transmission Bearing Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : FSK / TIMKEN / FAG / KOYO / NSK / NTN / OEM
Model Number : 375D/372A
Certification : ISO9001-2000 / CE / ROHS / UL
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Talk in the letter
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000pcs/month
Delivery Time : 5-7Days After Details Confirmed
Material : Gcr15
Size : 50.8mm × 96.838mm × 53.188mm
Weight : 1.61KG
Quality : ABEC-1 to ABEC-9
Availability : Have stocks
Row : Double Row
Contact Now
Specifications
Model Number
375D/372A
Part Name
Tapered Roller Bearings
Brand
FSK / TIMKEN / FAG / KOYO / NSK / NTN / OEM
Type
TDI
Number of Row
Double Row
Material
Gcr15 Chrome Steel
Precision Rating
ABEC-1 to ABEC-9
Dimensions(mm)(d*D*b)
50.8mm × 96.838mm × 53.188mm
Inner Ring 375D
Outer Ring 372A
Weight / Mass ( KG )
1.61kg
HS Code
Description
  • High quality, competitive price .
  • High-end producing line and testing.
  • Professional team and service.
  • / FAG/ INA/ TIMKEN / NSK / KOYO / NTN / NACHI / IKO/ RHP/ ASAHI/ IZWZ / HRB /LYC can be offered.
Below are some detailed pictures for your reference
Good Quality Double Row 375D/372A Inch Tapered Roller Bearing Size Chart
Get Cheap Price from China Ball Bearing Factory Now !
Contact With Us Freely
Address: No. 900 North Jie Fang Road
Chongan District Wuxi Jiangsu China
Contact : Kayee Fan
Mobile: 86-13771025202
Mail: fskbearing@yahoo.com
Skype: fskbearing
QQ: 207820856
Product Tags:
sealed tapered roller bearing
taper roller bearing
Wholesale Double Row 375D / 372A Inch Tapered Roller Bearing Size Chart from china suppliers
Double Row 375D / 372A Inch Tapered Roller Bearing Size Chart Images